(مطلب ارسالی خانم نزل آبادی)

ده جنگل باشکوه جهان

جنگل ها در واقع ریه های کره زمین هستند که نقش بسیار مهمی را در حیات کره خاک ایفا می کنند. اما متاسفانه به دلیل استفاده بی رویه و جنگل زدایی کره زمین سلامت ریه هایش را از دست داده است. یکی ازعوارض مهم پدیده گرمایش زمین جنگل زدایی به مقیاس وسیع به ویژه در بخش هایی از جنگل های بارانی در مناطق استوایی کره زمین است که تا سال هایی نه چندان دور از دست تطاول انسان در امان مانده بودند.

نگاهی کوتاه و تصویری به ده جنگل باشکوه جهان در مناطق مختلف کره زمین

منظره منطقه کوهستانی جنگل های شوارتزوالد ( جنگل سیاه ). در گذشته ای نه چندان دور درختان این جنگل به اندازه ای انبوه بودند که نور خورشید از میان درختان قادر به عبور نبوده و نام جنگل سیاه برگرفته از همین مساله بود.

 

 

منظره زیبایی از جنگل آنلیه در منطقه والونی کشور بلژیک که هر سال در جریان جشن کریسمس یا نوئل بزرگترین کاج این جنگل را بریده و در میدان اصلی شهر بروکسل نصب می‌کنند.

 

 

تصویر منطقه‌ای در 20 کیلومتری شهر مورونداوا در جزیره ماداگاسکار که به دلیل این درختان عظیم بائوباب که به طرز منظمی قرار گرفته‌اند به مسیر بائوباب‌ها مشهور است.

 

 

منظره بدیعی از جنگل‌های پارک ملی بانف در کانادا که به اندازه‌ای انبوه هستند که نور خورشید به زمین آن نمی‌تابد.

 

 

تصویری از جنگل های بارانی پارک استادوال دا سرا در کشور برزیل که بیش از 17 هزار هکتار مساحت دارد.

 

 

منظره جنگل‌های انبوه پارک ملی یوزیمیت که در دره‌ای وسیع در میان صخره‌های منطقه سیئرا نوادا در امریکا قرار دارد.

 

 

منظره جنگل بارانی آمازون در کشور اکوادور که در عین حال به نام اورینته نیز نامیده می‌شود و یبش از نیمی از خاک اکوادور را می‌پوشاند.

 

 

تصویری از جنگل های بارانی و اولیه در کشور میانمار (برمه) که یکی از وسیع‌ترین جنگل‌های اولیه جهان بوده و در آن می‌توان بیش از هفت هزار گونه نباتی را مشاهده کرد.

 

 

تصویر جنگل‌های وسیع درخت سدر در کشور لبنان در ارتفاع 2 هزار متری. جنگل‌های درخت سدر که نماد لبنان است امروز فقط 1700 هکتار از خاک این کشور را می‌پوشاند. سن برخی از این درختان بیش از 1500 سال است.

 

منظره‌ای از جنگل انبوه سامانا در جمهوری دومینیکن که بخش عمده‌ای از آن را درختان نارگیل و پالم تشکیل می‌دهد.

  با تشکر از خانم نزل آبادی

                                                                            منبع : Jamejamonline.ir 

/ 2 نظر / 4 بازدید
فلامینگو

جالب بود ولی حیف که جای جنگل های هیرکانی در اینجا خالی است