برگزاری سالگرد روز جهانی تالابها در رامسر

برگزاری سالگرد روز جهانی تالابها در رامسر
ایرن: سی و نهمین سالگرد روز جهانی تالابها 13 بهمن ماه در شرایطی در رامسر برگزار شد که 22 تالاب شاخص ایران در بدترین وضعیت حیات خود طی این سالها بسر می برند.

   

دبیر اجرایی مرکز منطقه ای کنوانسیون با اشاره به برگزاری این برنامه گفت: این اجلاس هر ساله در یک استان که سایتی در کنوانسیون رامسر ثبت کرده باشد برگزار می شود و امسال نوبت به رامسر رسید.
در این اجلاس نمایندگان محیط زیست 159 کشور در چهلمین سالگرد شکل گیری کنوانسیون رامسر در این شهر گردهم آمدند و درباره وضعیت تالابهای جهان بحث و تبادل نظر کردند.یاسمن رجب خواه افزود: این اجلاس پیش زمینه ای برای برگزاری شکوهمند میزبانی روز جهانی تالابها با حضور اعضای کنوانسیون بین المللی رامسر است. همچنین در این اجلاس نمایشگاهی از تولیدات صنایع دستی دایر شد که در ارتباط با تالابها و از سوی مردم طراحی شده بود. دبیر روز جهانی تالابها همچنین به حضور سازمانهای غیر دولتی در این نشست اشاره کرد و گفت: مرکز منطقه ای کنوانسیون رامسر با هماهنگی طرح حفاظت از تالابها برنامه ای را تدارک دیده است که طی آن از سه قهرمان تالابهای ایران تجلیل می شود .
روز دوم فوریه سال 1972 رؤسای محیط زیست 18 کشور پیشرفته جهان، به میزبانی ایران گرد هم آمدند تا سند نخستین و پیشرفته‌ترین کنوانسیون زیست‌محیطی جهان را برای حفاظت هرچه بیشتر از تالابها و اکوسیستمهای آبی جهان به امضا برسانند که امسال 39 سال از آن می گذرد.
ایران به عنوان اولین میزبان و بنیانگذار کنوانسیون رامسر از لحاظ تعداد تالابهای ثبت‌ شده در این کنوانسیون از میان 159 کشور در مقام 19 جهان قرار دارد.
در این فهرست بیشترین تالابهای ثبت‌شده به ترتیب متعلق به انگلیس، مکزیک و استرالیا است.
به عقیده متخصصان محیط زیست، ارزش اکولوژیک تالابها 10 برابر جنگلها و 200 برابر زمینهای زراعی است. تالابهای 30 کشور در فهرست مونترو کنوانسیون رامسر (فهرست قرمز) قرار گرفته‌اند که به ترتیب ایران و یونان با 7 تالاب و پس از آنها جمهوری چک با 4 تالاب، بیشترین مونترو تالابها را دارند.

                                                                                                   www.iren.ir

/ 2 نظر / 55 بازدید
بهاره

[افسوس]وای من عاشق رامسرم کاش منم این روزو اونجا بودم

مرضیه بمهرپور

سلام عزیزم مطالبت خیلی جالب بود اگر عکس هم بذاری بهترمیشه...