(مطلب ارسالی خانم رشیدآبادی)

تالاب امیر کلایه

خبرگزاری میراث فرهنگی- گردشگری: خشکسالی و برداشت بی رویه آب از تالاب امیرکلایه برای مصارف کشاورزی در ماه های اخیر، همشیبی ایجاد کرده است که موجودیت تالاب و تنوع زیستی را به شدت تهدید کرده و آن را در معرض خطر نابودی قرار داده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حفاظت محیط زیست کشور، حسین مظلومی، نسبت به خطر نابودی تالاب بین المللی امیر کلایه هشدار داد. سرپرست اداره محیط زیست لاهیجان، درخصوص چگونگی برداشت بی‌رویه آب از تالاب، اظهار داشت: «این کار عمدتا بوسیله استقرار بالغ بر 170 دستگاه پمپ آب ثابت و سیار که ظرفیت برداشت بعضی از آنها به حدود 12 اینچ می‌رسد صورت می‌گیرد اما گاهی کشاورزان اقدام به شکستن بازوی حاشیه تالاب می‌کنند که موجب هدررفتن حجم عظیمی از آب می‌شود.»

 سرپرست محیط زیست لاهیجان در ادامه گفت: «برداشت بی رویه آب از تالاب باعث کم شدن سطح و حجم آب می‌شود و تاثیر منفی بر جمعیت بسیاری از گونه‌های آبزیان، دوزیستان، کف زیان و موجودات در خطر انقراض نظیر «شنگ» دارد. از طرفی باعث تسهیل در تعرض به اراضی تالاب و تصرف آن به منظور کشاورزی می‌شود.»

مظلومی با بیان اینکه تالاب امیرکلایه لاهیجان از سال 49 به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی شد و از سال 54 (1957) در لیست تالاب‌های با ارزش بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار گرفت، یادآور شد: «تالاب‌ها کارکردهای مهمی دارند که می‌توان به تغذیه و تخلیه آبهای زیرزمینی، کنترل سیلاب، نگهداری رسوبات و مواد سمی، نگهداری مواد غذایی تامین آب اشاره کرد.» وی افزود: «تالاب امیرکلایه علاوه بر موارد گفته شده از تنوع زیستی بالا و منحصربه‌فردی از لحاظ تغذیه شدن بوسیله چشمه‌های زیرزمینی برخوردار است.» مظلومی با ابراز تاسف از تهدیدهای فراوانی که در سال‌های اخیر تالاب منحصربه‌فرد امیرکلایه را هدف قرار داده است، گفت: «زهکشی برای کشاورزی، تعدیل برای پرورش آبزیان، ایجاد دیوار پشته، سد تامین آب برای کشاورزی، تخلیه مواد غذایی (کودها) و تعرض به حاشیه تالاب از جمله عوامل تهدیدکننده این تالاب بین‌المللی است.» سرپرست اداره محیط زیست لاهیجان در پایان برطرف کردن معضل برداشت بی‌رویه آب از تالاب را نیاز به آگاه‌سازی کشاورزان از اثرات مخرب این کار و اهتمام هرچه بیشتر مسئولان دانست.»

   

-این تالاب که در گذشته آن را «شاله کل» هم می‌نامیدند در بخش «شیر جو پشت» در شمال لاهیجان و در 28 کیلومتری شمال غربی لنگرود، در نزدیکی جاده بندر کیا شهر به لنگرود قرار دارد.

تالاب امیرکلایه در حدود یک هزار و 100 هکتار مساحت دارد و عمق متوسط آن یک 1 و 85 سانتی‌متر است و در حال حاضر هیچ ارتباطی با دریا ندارد. این تالاب از نظر گونه‌های گیاهی بسیار غنی است و گیاهان بسیار در آن روییده‌اند و تا کنون 51 گونه‌ی گیاهی در آن شناسایی شده است، گیاهان تالاب امیرکلایه در فصل بهار و تابستان سرسبزی بسیار به این تالاب می‌بخشند.

با تشکر از خانم رشیدآبادی

/ 1 نظر / 4 بازدید
فلامینگو

متاسفانه در کشور ما مسئولان شناخت درستی از تالاب ها ندارن و این اکوسیستم های با ارزش در معرض تخریب بالایی نسبت به سایر مناطق سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند. در این میان کشاورزی یکی از کاربری های عمده ای است که حیات تالاب ها را دچار اختلال کرده است.