جزئیات جرایم نقدی صید و شکار غیرمجاز حیات وحش و تخریب لانه آنان

پس از مدتها انتظار، جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی موضوع بند (چ) ماده ۳ قانون شکار و صید به تصویب نهایی رسید.

بر اساس بند (چ) قانون شکار و صید مصوب ۱۳۴۶/۳/۱۶ (با اصلاحات مصوب ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ و ۱۳۷۵/۹/۲۵) تعیین بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان از وظایف و اختیارات شورای عالی حفاظت محیط زیست است و بر اساس ماده ۱۸ همین قانون در مورد جرائم مذکور، سازمان محیط زیست از حیث مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم، بعنوان شاکی خصوصی شناخته می شود.

جدول بهای جانوران وحشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان قانون صید و شکار:

در ذیل مصوبه شورای عالی محیط زیست موارد زیر به عنوان توضیحات قید شده است:

۱- بهای هر عدد نوزاد پستانداران وحشی که به هنگام شکار در رحم مادر باشد، معادل بهای پستاندار مربوطه تعیین می گردد.

۲- بهای هر عدد تخم پرندگان وحشی و خزندگان از جمله لاک پشت های دریایی، نصف بهای پرنده و خزنده مربوطه تعیین می گردد.

۳- خسارت تخریب لانه و آشیانه پرندگان وحشی یک سوم بهای پرندگان مربوطه تعیین می گردد.

۴- در صورتی که پرندگان شکاری بصورت غیرمجاز شکار و یا زنده گیری شوند و یا در اسارت و یا به هنگام قاچاق و خروج از مرز کشف شوند مشمول ضرر و زیان مربوطه می شوند.

جرائم مذکور در با درج در روزنامه رسمی کشور و ابلاغ به ادارات کل حفاظت محیط زیست سراسر کشور، قابل اجرا و مطالبه از متخلفین در مراجع قضایی می باشد.

/ 3 نظر / 197 بازدید
جعفرنژاد

دستت درد نکنه مهندس. عالی بود. موفق باشی

صحرا

سلام. امیدوارم شکار کردن روز به روز کمتر بشه.

مهندس محمد شرافت

اولین نشت تیم مدیریتی مبنا سازمان با مدیر کل آموزش ومشارکتهای مردم سازمان محیط زیست اولین نشت تیم مدیریتی مبنا سازمان با مدیر کل آموزش ومشارکتهای مردم سازمان محیط زیست اولین نشت تیم مدیریتی مبنا سازمان مهندس دزفولی ودکتر رازانی و با مهندس درویش مدیر کل آموزش ومشارکتهای مردم سازمان محیط زیست و مهندس شرافت مدیر عامل دوستان اوای طبیعت استان تهران درخصوص خدمات ارزش افزوده مخابراتی در امور زیست محیطی انجام شد