پلنگ های ایران در "شجره نامه بین المللی پلنگ" ثبت می شوند

پلنگ های ایران در "شجره نامه بین المللی پلنگ" ثبت می شوند

به منظور به روز رسانی بانک اطلاعات مربوط به پلنگ ایرانی در دنیا که با نام "شجره نامه بین المللی پلنگ" شناخته می شود، انجمن یوزپلنگ ایرانی از سوی برنامه اروپایی تکثیر و حفاظت پلنگ ایرانی EEP" به عنوان نماینده ایران انتخاب گردید. درحال حاضر، 6 پلنگ در مراکز و باغ وحش های ایران زیست می کنند که 4 قلاده ایرانی بوده و از طبیعت گرفته شده اند. براین اساس، پلنگهای ایرانی موجود در باغ وحش ایران وارد بانک اطلاعات مربوط به این زیرگونه در سطح اروپا شده و وضعیت آنها ازلحاظ شجره شناسی و موقعیت فعلی آنها ثبت و در سالهای آینده به صورت مرتب به روز رسانی خواهد شد.

برنامه اروپایی تکثیر و حفاظت گونه ها EEP" در باغ وحش های اروپا از سال 1985 راه اندازی شده و هر گونه توسط یک باغ وحش که خود زیرمجموعه ای از "اتحادیه باغ وحش ها و آکواریوم های اروپا EAZA" است، مدیریت و راهبری می شود.

پلنگ ایرانی یکی از 5 زیرگونه پلنگ ایرانی موجود در باغ وحش های اروپا می باشد که برنامه های مدیریتی برای حفظ خلوص و تنوع ژنتیکی آنها در باغ وحش های مختلف برای آنها اجرا می گردد. این زیرگونه ها عبارتند از پلنگ آمور، پلنگ عربی، پلنگ سری لانکا، پلنگ شمال چین و پلنگ ایرانی.

در حال حاضر، حدود 100 قلاده پلنگ ایرانی در بیش از 45 باغ وحش در سرتاسر اروپا وجود دارد. ولی به دلیل آنکه این جمعیت از 9 فرد والد در سالهای گذشته حاصل شده اند، تنوع ژنتیکی آنها کاهش یافته و درون آمیزی به یک نگرانی مهم در میان باغ وحش ها بدل شده است. هدف از راه اندازی این برنامه و به روز رسانی شجره نامه بین المللی برای تمامی گونه ها ثبت منشأ هر فرد، سن، زاده ها و جلوگیری از هیبریدشدن میان گونه ها و زیرگونه هاست. در برخی موارد نیز باغ وحش های مختلف در قالب برنامه های مشترک، از افرادی که از خلوص ژنتیکی بالایی برخوردارند برای بدست آوردن زاده هایی با خلوص ژنتیکی مناسب استفاده می شود.

پلنگ ایرانی یکی از جانوران موردعلاقه باغ وحش ها بوده و تجربیات متعددی در زمینه زادآوری آنها در اسارت وجود دارد. بطوریکه حتی در برخی موارد باغ وحش ها موفق به زادآوری آنها با استفاده از نرهایی با سن 20 سال هم شده اند.

یک جفت پلنگ ایرانی در باغ وحش آمرسفورت هلند

www.wildlife.ir

/ 1 نظر / 43 بازدید
پیام احتسابیان

خبر جالبی است! اما به امید اینکه واقعا برای حفاشت این حیوان در ایران کاری صورت می گرفت!!!!!!!!! سری به وبلاگ من بزنید ببینید چه بلایی سر این حیوان در ماه اخیر آورده اند!!!!