تورسیم روستایی

سفر به روستاهای مختلف دهستان های شهرستان مشهد و بعضا اقامت در آنها بهانه ای شد تا نگاهی به مبحث گردشگری روستایی و مباحث مربوط به آن داشته باشم.

اصالت و نوع غذا و چارچوب خانواده روستایی بسیار با ارزش است و می‌توان از راه معرفی آن به دیگران هم ارزشها را حفظ و هم برای خود و دیگرن درآمدزایی و اشتغال زایی کرد. مخاطبان این نوع گردشگری فقط می‌خواهند یک زندگی واقعی روستایی را ببینند و با همان آدمها زندگی کنند.

روستای کلاته عربها دهستان کارده

 

صبح روستا همراه با هوای مطبوع و سروصدای دامی که میگفتند: حسنک کجایی؟!!

اقامت در خانه روستای که همچنان روستایی مانده است...

صاحبان این تورها و هتل های بی ستاره از مهمانان در خانه های روستای با سقف ساخته شده از چوب و سفره های پرچمعیت و فامیلی با غذاهای محلی ، چای آتشی، ماست و پنیر گوسفندی پذیرایی می کنند. فرصت قدم زدن در کوچه باغهای روستا و رهایی از خستگی های روحی و دیدن پیرزنهای با محبت روستایی که با مشتی از گردو که در دامن دارند بدرقه ات می کنند و پیرمردهایی که هنوز هم  زنده دل اند و زنان و مردان زحمتکش و شاکر و بچه های روستایی که با لهجه شیرین و کودکانه تو را "شما" خطاب می کنند و نقش تورلیدر را دارند و از مسیرهای کودکانه و بعضا پرپیچ و تاب و سنگلاخی شان، اطراف روستا و تپه ها و باغها را نشانت می دهند...تماشای علف‌چینی و میوه‌چینی روستاییان و بعضا حضور در مراسم های مختلف و دعوت شدن به شب‌نشینی‌های هم ولایتی‌ها و گاهی کمک به اهالی در دوشیدن شیر و درست کردن کشک هم هست... اما این تمام کاری نیست که خانواده های روستایی برای گردشگران انجام میدهند...محبت خالصانه و بدون ریا ساکنان روستا اصل جذابیت این نوع گردشگری است...

کوچه باغ های روستای فیروز آباد دهستان کارد

نمای دیگر از روستا

پایان یک روز کاری در روستا و شروعی نو

گردشگری روستایی در معنای کلاسیک نوعی از فعالیت های توریستی است که در آمد اضافی را برای آنهایی که شغل اصلی مانند (کشاورزی و صنعت) دارند را فراهم می آورد.

در بحث انواع گردشگری می توان گردشگری روستایی را به دو شکل گردشگری کشاورزی و گردشگری فرهنگی بیان کرد. در گردشگری کشاورزی جهانگردان در خانواده های مزرعه نشین اقامت و درباره ی فعالیتهای مزرعه داری دانش کسب می کنند یا با اقامت در مزارع گرمسیری درباره ی زندگی و فعالیتهای مردم آنجا اطلاعاتی می آموزند، یا با زندگی در روستاهای ماهیگیری و در خانواده ی ماهیگیران همراه آنان به سفرهای ماهیگیری می روند. در تعریف گردشگری فرهنگی هم می توان گفت در گردشگری فرهنگی هدف اصلی گردشگر دیدن جلوه های فرهنگی یک مقصد از قبیل مراسم ، رفتارها، نمایشنامه ها، نمایشگاها، هنر و موسیقی آن است. در مناطق در حال توسعه، اماکن مذهبی، یا کارگاه های صنایع دستی، از جمله جاذبه های فرهنگی برای گردشگران است. از انواع  مختلف گردشگری  روستایی می توان به فستیوال، تعطیلات مزرعه، مذهبی، شکار، طبیعت گردی، ماجراجویی، انواع ورزش و کمپینگ اشاره کرد.

انصافا نباید مشکلات اهالی مثل آبی که نیست بنوشند چه برسد به کشارزی و راهی که با بارش برف و باران سیل آسا بسته می شود و  سرمای سوزناک کوهستان که با نفت دربرابرش قد علم میکنند و ناتوانان روستایی که همچنان ناتوانند...مسئولین عمیق تر فکر کنند!!!!

/ 4 نظر / 5 بازدید
زهره

من روستا رو خیلی دوست دارم

e.rahmati

sl khanum mohandes khodam.....sharmande kheili vaghte sar nazadam....hanuz ham mashala mashala vebet gaaaaaarm o garme....jat kheily inja khaliye....

سمیرا

سلام علیکم آقا این دهستانه دقیقا کجاس؟ تو اینجا چیکا می کردی؟؟؟ من دیگه حرفی ندارم

سمیرا

چششششششششششششششششششششم عزیزم