بعد از مهار بیابانزایی دیده بان بختیاری هم رفت!

فیلترینگ دومین وبلاگ پرمخاطب زیست محیطی کشور

ایرن- چند ماه بعد از فیلترینگ غیر قانونی مهار بیابانزایی، پرمخاطب ترین وبلاگ زیست محیطی فارسی زبان، وبلاگ پرمخاطب و موثر دیده بان طبیعت بختیاری نیز مسدود شد. این بار نیز کسی نمیداند چرا و به دست کدام نهاد یا فرد مسئول.
به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران اگر چه شنیده ها حکایت تهدید هومان خاکپور نویسنده وبلاگ دیده بان بختیاری توسط "یک مقام دست اندرکار لوله کشی سوخت! در منطقه حفاظت شده" را دارند اما با این وجود هیچ نهادی حاضر به پذیرش مسئولیت فیلترینگ این وبلاگ نشده است. نکته ای که متاسفانه پیگیری حقوقی موضوع را نیز دشوار می کند.
در همین باره تارنمای اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع بیانیه یی منتشر کرده است که متن آن عینا در پی می آید:

دیروز، همزمان با 12 اردیبهشت - روز معلم - طبیعت زیبای بختیاری یکی از معلم های دلسوز محیط زیست کم‌نظیرش را از دست داد. باورتان می‌شود؟ مهندس هومان خاکپور، بی شک یکی از کارشناسان باتجربه و دلسوز منابع طبیعی کشور است که ثمره‌ی سال‌ها تجربه‌ی خود را در قالب اندیشکده‌ی مجازی‌اش با عنوان " دیده بان طبیعت بختیاری" به عموم مشتاقان پرشمارش هدیه می‌داد. اما شوربختانه باید اعلام کنیم که پس از تارنمای مهار بیابان زایی، اینک نوبت به دیده بان طبیعت بختیاری رسید تا به محاق رفته و اهالی سختکوش چهار محال و بختیاری از ارتباط مستقیم و بی واسطه با اندیشه های این معلم فرهیخته و باتجربه خود محروم شوند.
واقعاً چرا؟ چرا نباید سازمان‌های مسئول در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست کشور اعتراض رسمی خود را به این روند اعلام کنند؟ مگر نه این است که یکی از وظایف مهم این دو نهاد، افزایش آگاهی رسانی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی است؟ و مگر نه این است که امثال هومان خاکپور و محمد درویش به صورتی داوطلبانه داشتند بخشی از این مسئولیت را انجام می‌دادند. چرا نباید یکبار و برای همیشه خشم خود را از فیلترینگ وبلاگ های علمی اعلام داریم؟
چنین است که انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ضمن محکوم کردن فیلترینگ سایت‌های محیط زیستی و علمی، از مسئولین امر می‌خواهد تا با پیگیری چرایی وقوع و تکرار این ماجراهای تلخ که بی شک سبب دلسردی فعالان و کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی را فراهم می‌آورد، دستور رفع فیلترینگ از پایگاه های اطلاع رسانی در وبلاگستان محیط زیستی فارسی زبان را صادر کنند.

 www.iren.ir

/ 3 نظر / 23 بازدید
آزاد

اشک رازیست لبخند رازیست عشق رازیست اشک آن شب لبخند عشقم بود قصه نیستم که بگویی نغمه نیستم که بخوانی صدا نیستم که بشنوی یا چیزی چنان که ببینی یا چیزی چنان که بدانی من درد مشترکم مرا فریاد کن درخت با جنگل سخن می‌گوید علف با صحرا ستاره با کهکشان و من با تو سخن می‌گویم نامت را به من بگو و دستت را به من بده حرفت را به من بگو و قلبت را به من بده من ریشه‌های تو را دریافته‌م با لبانت برای همه لب‌ها سخن گفته‌ام و دستهایت با دستان من آشناست در خلوت روشن با تو گریسته‌ام برای خاطر زندگان و در گورستان تاریک با تو خوانده‌ام زیباترین سرودها را زیرا که مردگان این سال عاشق‌ترین زندگان بوده‌اند دستت را به من بده دستهای تو با من آشناست ای دیر یافته با تو سخن می‌گویم بسان ابر که با طوفان بسان علف که با صحرا بسان باران که با دریا بسان پرنده که با بهار بسان درخت که با جنگل سخن می‌گوید زیرا که من ریشه‌های تو را دریافته‌ام زیرا که صدای من با صدای تو آشناست شاملو

telekabin

من هم متاسفانه شنیدم .

البرز

خدا خیرت بده بعضی وقتا اینجا سایت دانشگارو هم فیلتر میکنن[شوخی] حالا انتظار داری بقیه وبلاگای علمی رو فیلتر نکنن؟ شاید همین فردا وبلاگ تو هم فیلتر بشه عمو کجای کاری