جای شما خالی........

بازدید از پارک ملی ساریگل:

آخرین پنجشنبه آذر88بازدیدی از منطقه ساریگل استان خراسان شمالی توسط جمعی از دانشجویان رشته ی محیط زیست دانشگاه تربیت معلم سبزوار برگزار شد.

در این بازدید یکروزه که از مبدا سبزوار آغاز گردید،دانشجویان علاقه مند به طور رسمی گشت زنی در منطقه را از ساعت 9:30 صبح شروع کردند.

چند ساعت اولیه به دلیل مساعد نبودن شرایط(مسیر نامناسب وزش باد و شور و هیجان بیش از حد دانشجویان و...) گونه های غالب منطقه مشاهده نشد ،تا اینکه اولین دسته قوچ و میش از نژاد  اصیل اوریال توسط محیط بانان رویت شد سریعا دوربین های دو چشمی آماده و بچه ها مشغول عکس و فیلم برداری از این دسته ی باشکوه شدند هنوز از عبور دسته ی اول از تپه های مجاور مسیر چیزی نگذشته بود که دسته های بعد هم با عبور از جلو چشم دانشجویان موجبات خوشحالی آنان را فراهم نمودند.

صحنه باشکوه رهبری گله میش ها توسط قوچ اوریال با ریش سفید و شاخ حلزونی شکل هیجان بچه ها را برانگیخته بود خلاصه هنوز چیزی از خوشحالی بچه ها نگذشته بود که رد پای پلنگ در مسیر حرکت ما شناسایی شد که در اینجا استاد به توضیح در مورد نحوه ی شناسایی نمایه های حیات وحش پرداخت. با بررسی روی ردپای قوچ ومیش وشغال و کبک که در گل حاصل از بارندگی روز قبل بود بر جای مانده بود به پیمودن مسیر حرکت خود به سمت معدن قدیمی سنگ داخل پارک پرداختیم.

       

درکنار مسیر،شاهد حرکت دسته های کبک  که با پرواز کوتاه و صداهایی که ایجاد میکردند و عقابی که از همان ابتدای مسیر بر بلندای آسمان سایه افکنده بود،بودیم. طی مسیر به معنای واقعی با تفاوت های  شیب شمالی و جنوبی آشنا شدیم.

 شناسایی غلاف سه ساله قوچ اوریال توسط یکی از همراهان و بازدید از معدن قدیمی سنگ و تبادل اطلاعاتی که در مسیر حرکت صورت می گرفت این بازدید یک روزه را که توسط انجمن علمی محیط زیست دانشگاه تربیت معلم سبزوار صورت گرفته بود را به یاد ماندنی کرد.

البته بازدید از امامزاده باباقدرت واقع در حاشیه ی پارک ملی ساریگل که بصورت غاری در دامنه کوه قرار داشت ،بعد معنوی سفرما را نیز تامین کرد.سقف امامزاده تماما پوشیده از سنگ های دل کوه بود و قبه امامزاده در انتهای این غار قرار داشت.

 خود من به شخصه تا به حال چنین مکان مقدسی که جنبه ی توریستی هم داشته باشد از نزدیک ندیده بودم.

امیدواریم با توجه مسئولان، شاهد شنیدن خبر چنین بازدیدهای آموزشی چه در سطح دانشجویی و چه در سطح عمومی باشیم .

پارک ملی ساریگل:

بخشی از منطقه حفاظت شده ساریگل که خود از سال  1352  تحت حفاظت بوده در سال  138١ از آن تفکیک وبه پارک ملی ارتقا یافته است .این پارک با مساحتی برابر  7037  هکتار د راستان خراسان شمالی قرار دارد .

دامنه ارتفاعی  1400  تا  2940  متر متوسط بارندگی ودرجه حرارت سالیانه273  میلیمتر و 14  درجه سانتیگراد منطقه را دارای اقلیم نیمه خشک معتدل نموده اند.

 نزدیکترین فاصله این منطقه تا شهر اسفراین حدود 8 کیلومتر است.منطقه حفاظت

شده ساریگل یکی از کوهستانی ترین مناطق خراسان است و تقریبا سراسر آن از کوه های مرتفع و دره های عمیق تشکیل شده است.

گیاهان منطقه عبارتنداز :ارس ، زرشک ،  بید ، زالزالک ، کرکو ، انجیر وحشی ،  گردو ، باریجه ،  درمنه  ،کلاه میرحسن ، گون ، شیرخشت ، نسترن وحشی ، چوبک وکنگر اشاره داشت .

 ساریگل یکی از زیستگاه های اصلی قوچ و میش اوریال است .جانوران دیگری نظیر پلنگ ، بزوپازن ، کفتار ، گرگ ، گربه پالاس ، گربه وحشی ، آهو ، قرقاول ،کبک ، تیهو  ، کوکو ، هما ، کرکس ، چکاوک ، سهره  ، عقا ب طلایی ، بالابان ،انواع سار گپه ، افعی سیاه ، کفچه مارو تیرمار نیز دراین منطقه زیست میکنند.

وجود تنوع زیستی بالا رودهای پرآب  مناظر زیبا وراه های دسترسی مناسبپتانسیل مطلوبی  را برای فعالیت های گردشگری در منطقه فراهم کرده است .

/ 1 نظر / 3 بازدید
فلامینگو

این طور که پیداست اردوی علمی شما پر بار بوده و این گام موثری بود که انجمن علمی در ارتقای سطح دانش دانشجویان برداشت امیدوارم در آینده و بخصوص در ترم آینده هم بازدید های علمی برای دانشجویان علاقه مند برداشته شود