Kopet بزرگترین پلنگ ایرانی گزارش شده

Kopet بزرگترین پلنگ ایرانی گزارش شده
کپت نام پلنگیست که در اواخر اسفند سال 89 در یکی از روستاهای شمال شیروان لابلای کوههای انبوه کپت داغ(بین ایران و ترکمنستان) در حالیکه به شدت مسموم و ضعیف شده بود توسط مامورین محیطبان زنده گیری شد. فک این پلنگ دچار پارگی بود که احتمال می رود با حیوان دیگری درگیر شده باشد و گمانه زنیهایی مبنی بر احتمال درگیری کپت با یک پلنگ دیگر بین بهمن و اسفند ماه(پارگی فک به احتمال قوی مربوط به یکی دوماه قبل از مشاهده حیوان است) زده شده است. کپت دوبار به کلینیک دامپزشکی دانشکده دامپزشکی مشهد اعزام شده و در حال حاضر وضعیتش خوب ارزیابی می شود. قرار است اکیپی برای حلقه گذاری و ثبت ترک های حیوان و همچنین نمونه گیری برای مطالعه اش به بجنورد بیایند .
وضع جسمانی حیوان:دامپزشکان موفق شدند با سرم درمانی آثار سم موجود در خون حیوان را به تدریج از بین ببرند و با بهبود وضعیت عمومی پلنگ، ‌این حیوان در ایام تعطیلات عید به پارک بابا امان بجنورد منتقل شد.و باید برای بهبود  فک پایینش که دچار پارگی شده،‌جراحی روی آن صورت گیرد.  
  وزن این پلنگ 65 killogram است و با توجه به منابع احتمالا bigest پلنگ ایرانی که گزارش شده است می باشد و گفتنی است نام این پلنگ از  Kopet Dag جایی که در آن یافت شد ،گرفته شده است.
    تصاویر زیر مربوط به روزهای نخست زنده گیری این پلنگ در محل اداره محیط زیست شهرستان شیروان است. آثار پارگی فک و افتادگی فک پایین در برخی تصاویر و لاغری مفرط حیوان به دلیل مسمومیت شدید و بی غذایی کاملا مشهود است. این پلنگ بعد از بهبودی نسبی شیشه های اتاقی را که در کلینیک دامپزشکی مشهد در آن نگهداری می شد خرد کرده است و هم اکنون نیز به دلیل جلوگیری از برخورد احتمالی آن با مراقبانش در قفسی در پارک بابا امان بجنورد به صورت موقت نگهداری می شود این در حالیست که پیش از این ،پلنگ بقدری بیمار بود که ماموران محیط زیست در فاصله دو متری حیوان قرار می گرفتند و حتی بدون قفس آن را به مشهد منتقل کردند و در حال حاضر وضعیت عمومی پلنگ مثبت ارزیابی می شود.
با تشکر فراوان از جناب آقای گردمری بابت اطلاع و دراختیار گذاشتن مطالب
منبع خبر isdle.ir
 
/ 0 نظر / 28 بازدید