ثبت پراکنش جدید از دو خزنده پارک ملی توران

سبز پرس – گروه محیط طبیعی : پراکنش جدیدی از دو گونه خزنده در پارک ملی توران به ثبت رسید.

به گزارش سبزپرس، درحالی که ماده گورهای ایرانی توران آبستن هستند و به دلیل جدا شدن از گله و رفتن به مسیر های مهاجرتی مختلف به سختی مشاهده می شوند، مشاهده خزندگان در پارک ملی توران برای خزنده شناسان خبر های جدید به همراه آورد. 

    «موسسه خزنده شناسان پارس» موفق به ثبت پراکنش جدید از دو گونه خزنده در پارک ملی توران شد. یکی از این گونه‌ها «مارآلو سر» با نام علمی Boiga trigonata melanocephala است.

مار آلوسر جزء مار‌های نیمه سمی (اوپیستوگلیفا) محسوب می‌شود. سر این مار مثلثی و به رنگ سیاه متمایل به آبی تیره قابل تشخیص است  شاید دلیل نام آلو سر همین باشد. پراکنش این گونه پیش از این در ایران در استان¬های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ثبت رسیده بود. 

گونه  خزنده دیگر «گکوی انگشت خمیده ماورای خزر» با نام علمی Cyrtopodion russowii است.  این گونه بیشتر شبها یا غروب و اوایل صبح و گاهی در طول روز روی تنه درختان، کناره سنگها و بوته ها دیده می شود و از حشرات و شاید از عنکبوت ها تغذیه می کند. پراکنش آن پیش از این در ایران در استان¬های سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی به ثبت رسیده بود.

    پارک ملی توران در منتهی الیه شرقی استان سمنان و در جنوب شرقی شهرستان شاهرود  قرار دارد که قسمت کوچکی از بخش شرقی آن در استان خراسان رضوی قرار گرفته ‌است.  پارک ملی توران یکی از زیستگاه های گور  ایرانی و یوزپلنگ آسیایی است و از همین رو از شهرت فراوانی برخوردار است. 

اینم یه عیدی بعد از عید به خزنده شناسان و دوستاران خزندگان... بنظر من هنوز پراکنش های جدید بسیاری در ایران وجود داره  که برای گزارش شدن نیازمند فعالیت مؤثر یک گروه کارآمده ... خدا را شکر ما تو دانشگاهمون جناب آقای دکتر اسکندر رستگار پویانی (از گروه زیست شناسی دانشگاه تربیت معلم سبزوار)که زمستان سال گذشته طرح تحقیقاتی ایشون با عنوان "مطالعه ی خزندگان و دوزیستان استان قم و تهیه بانک بافت، DNA ژنومی و اطلس رنگی خزندگان و دوزیستان استان"در مجامع علمی موفق به کسب رتبه، مدال و تندیس هایی شد رو داریم که به حق باید از ایشون با عنوان یک خزندشناس و یک  صاحب نظردر این یاد کرد... آخرین بار که با دکتر در مورد پارک ملی توران صحبت کردم ایشون گفتند قراره طی فصل بهار فیلد و مطالعات دقیقی در مورد خزندگان این پارک و زیستگاه های اطراف آن داشته باشند که حتما فعالیتی پربار و موفق خواهد بود.

/ 1 نظر / 29 بازدید
تیهو 4

بعد از خبرهای ناگواری که می شنیدم این بهترین خبر بود [گل]. خیلی جالب بود . من میدونم پتانسیل طبیعت ایران بیش از این حرفاست فقط کسی رو می خواد که توش جست و جو کنه و این پتانسیل رو درک کنه[گل]