هنوزم گلستان ...

آتش در جنگل های شمال هم  چنان جولان می دهد.
نماینده رودبار: اجرای ناقص طرح ساماندهی حضور دام ها درجنگل زمینه بروز آتش سوزی ها رافراهم آورد.

آتش سوزی ها در جنگل های شمال کشور همچنان ادامه دارد. هنوز آتش در جنگل گلستان و جنگل های مینودشت و گالیکش مهار نشده است که خبرها حکایت از جولان آتش در جنگل های گیلان دارد. ایرنا گزارش داد که روز شنبه 2.5 هکتار از عرصه های جنگلی شهرستان سیاهکل بر اثر آتش سوزی دچار خسارت شدند. این آتش سوزی در ۲ منطقه جنگلی دیلمان و لاری خانی از توابع شهرستان سیاهکل که از مناطق کوهستانی یا جنگل های طبیعی می باشد، رخ داده است. آتش که از ساعت ۱۰ صبح شنبه به جان جنگل افتاده بود در ساعت ۱۵ همان روز مهار شد. دیروز نیز آن گونه که خبرگزاری مهر گزارش داد، منطقه جنگلی «دالخانی» رامسر دچار حریق شد. فرماندار رامسر در این باره گفت: هفته گذشته بخشی از جنگل های «دالخانی» طعمه آتش شد که پس از یک روز مهار گردید و دیروز نیز نیروهای مردمی، بسیجی، منابع طبیعی و نیروهای انتظامی برای مهار آتش بسیج شدند. جنگل های رودبار نیز از خشم آتش بی نصیب نماند. به گزارش مهر مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه استانداری گیلان گفت: این آتش سوزی در ارتفاعات جنگلی «درفک» آغاز شده و همچنان در مناطق سخت گذر ادامه دارد و ماموران منابع طبیعی و یگان حفاظت و اهالی منطقه همچنان برای مهار آتش تلاش می کنند.

جنگل گلستان همچنان در آتش می سوزد

اما از گلستان خبرهای ناخوشایندی در مورد آتش سوزی به گوش می رسد. خبرنگار ما که بامداد دیروز از جاده منطقه جنگلی گلستان عبور می کرد، گزارش داد که شعله های آتش از داخل جاده حداقل در ۳ نقطه نمایان بود و جنگل همچنان در حال سوختن است.با وجود گذشت ۴ روز از آتش سوزی، دوباره در جنگل گلستان، بنا بر اظهارات رسول حسام، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان، این جنگل همچنان در آتش می سوزد. وی عصر دیروز به ایسنا گفت: در حال حاضر مناطق جنگلی حوزه رامیان، علی آباد، گرگان و همچنین جنگل گلستان دچار آتش سوزی شده است که ۲ فروند بالگرد در این مناطق و یک فروند نیز در جنگل گلستان مشغول اطفای حریق هستند. وی علت مهار نشدن این آتش سوزی ها را صعب العبور بودن مناطق مورد نظر عنوان کرد. آتش سوزی در جنگل های استان گلستان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را هم به منطقه کشاند. بعد از کشیده شدن بحث این آتش سوزی ها به صحن علنی مجلس دیروز محمدجواد محمدی زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون وی به همراه ۴ بالگرد به منطقه حادثه دیده اعزام شدند و مسئولان استان های معین نیز با حضور در استان گلستان جلسه اضطراری تشکیل دادند. رئیس سازمان مدیریت حوادث کشور گفت: امکاناتی هم چون بالگرد، تجهیزات اطفای حریق و ... نیز از استان های مجاور به استان گلستان فرستاده شدند.

دولت تعلل می کند

صمد مرعشی، نماینده رودبار در مجلس نیز ضمن تایید آتش سوزی در روزهای گذشته در منطقه استان گیلان در مورد علت موفقیت  آمیز نبودن مهار آتش در جنگل های استان گلستان و بخشی از گیلان به خراسان گفت: متاسفانه حتی کمترین آموزش برای اطفای حریق به مردم داده نشده است و مردم با دست خالی برای مهار آتش وارد جنگل می شوند. همچنین امکانات آتش نشانی ویژه برای مقابله با حریق در جنگل های شمال وجود ندارد. وی افزود: با توجه به پراکندگی جغرافیایی مناطق جنگلی باید بالگردهای خاصی برای اطفای حریق در اختیار باشد که متاسفانه چنین نیست و پی  گیری های نمایندگان استان های گلستان و گیلان نیز در این زمینه به نتیجه ای نرسیده است. وی افزود: دولت در این زمینه تعلل فراوان کرده است.صمد مرعشی در مورد علت بروز این آتش سوزی ها گفت: همه ساله در فصل پاییز این حوادث رخ می دهد و یکی از عوامل اصلی آن وجود دام ها در جنگل هاست که صاحبان دام ها در جنگل آتش روشن کرده و آن را خاموش نمی کنند. عضو کمیسیون اقتصادی گفت: مهم ترین راهکار برای جلوگیری از بروز آتش سوزی در جنگل ها همان بحث ساماندهی حضور دام ها در جنگل هاست که قرار بود در برنامه پنجم گنجانده شود، اما در مجلس رای نیاورد.وی دلیل این موضوع را نیز آن دانست که ساماندهی واقعی در این رابطه از جانب دولت صورت نمی گیرد.

 www.khorasannews.com

... در رابطه با اوضاع پیش آمده در شمال ایران همواره در کلاس های درس ما هم بحث هایی می شود ،که این بار استاد با دلی رنجور و شکسته  دلیل این حادثه را که فاجعه ای بزرگ محسوب می شود تنها فقر فکری ساکنان جنگل نشین این مناطق دانست که نه تنها دامداران منطقه به صورت غیر عمد (زبانه کشیدن آتش های به ظاهر خاموش شده) بلکه برای جبران وتلافی متعهد بودن مامورانی که از چرای دامهایشان جلوگیری می کنند به عمد مرکز جنگل را نشانه قرار می دهند و آتش غضب شان را در آنجا شعله ور می سازند که همان مسئله سخت گذر بودن و دیر شدن ها پیش میایدافسوس.

/ 4 نظر / 9 بازدید
تیهو 4

مثل اینکه همه چیز باید اول نابود بشه بعد بهش توجه کنن. اگه قرار باشه هرساله این مقدار از جنگل تو آتیش بسوزه معلوم نیست تا چند سال دیگه می تونیم برای روزای تعطیل به جنگل های شمال بریم.؟؟؟

سحر رشیدی

سلام دوست عزیز برگزیده شدن وبلاگ شما در جشنواره رسانه و محیط زیست رو تبریک می گم با ارزوی بهترین ها

شاه قاسی

واقعا ناراحت کنندست ودردناک ترش اینه که خودمون مسئولیم...

البرز

جنگل عزیز من آتیش گرفت دل من بدتر از اون[گریه]واقعا خیلی جای تاسف داره اینکه جامعه ما چقدر با محیط زیست غریبه است[افسوس]