بازدید از پناهگاه حیات وحش میانکاله

ساعت 7:40 روز چهارشنبه 25/2/92 با حرکت در مسیر جاده منتهی به بهشهر استان مازندران سفر خود را برای بازدید از پناهگاه حیات وحش میانکاله و بهشت پرندگان ایران پیش گرفتیم .البته غنا و تنوع گونه ای پرندگان در فصل زمستان بیشتر است و با این وجود همه تلاش من برای راه انداختن این باردید به سرانجام رسید چراکه برای من که روزهای آخر تحصیلم در گرگان را بسر میبرم و از این پس برای ادامه تحصیل به شهر خود میروم و آنجا خبری از تالاب نیست فرصت گرانبهایی بود.

با ورود به منطقه در ساعت9:30 دقیقه با مینی بوس از میان جنگل انار وحشی و تمشک که هرلحظه بر تراکم ان افزوده می شد به سمت ساحل برای پرنده نگری رفتیم در مسیر فراوانی زنبورخوار ها و جلوه رنگ آمیزی آنها رخ می نمود.

با پیشروی در ساحل و رکورد اگرت کوچک .کاکایی سرسیاه و کاکایی ارمنی و سنقر تالابی و ... و در مسیر برگشت برای اتراق در دشتی که فراوانی دام اهلی متعجب کننده بود فلشینگ قرقاول و هدهد را داشتیم.  بعد گذشتن از جنگل که گونه های معمول شمال مثل توسکا و ممرز و ... را داشت  مسیر خط ساحلی میانکاله را در پیش گرفتیم مسیر طولانی اما زیبا چراکه دیدن دوباره دریا و تمیزی ساحل آنجا و بوی دریا و نسیم دریایی خاطره انگیز شد در مسیر حرکت کاکایی اقیانوسی که دیدن آن کمتر امکان دارد و دسته چندتایی سلیم کوچک را تا رسیدن به محیط بانی میان قلعه داشتیم . با مشاهده تنوع پرنده  در تالاب کوچک پشت محیط بانی توسط مهندس شیخی که بعنوان پرنده شناس مارا همراهی می کرد پرندگان کنار آبزی نظیر تلیله شکم سیاه .فالاروپ گردن سرخ و سلیم طوقی و زیباتر و باشکوه تر از همه فلامینگو رارکورد کردیم.

 البته لذت عکاسی از فلامینگو ها طولی نینجامید و طبق معمول همیشه یک نفر باعث پرواز دسته جمعی آنها شد (فکر کنم بلااستثنا در هر بازدیدی یک نفر عامل و محرک  پرواز داریم ) بعد از آن قدم زدن در اسکله منتهی به مرکز صید پرستوهای دریایی و دیدن عکسهایی از فک خزر توسط محیط بانان را دیدیم.خیلی جالب بود که کف مرکز را تخته چوبهایی با عرض کم کار کرده بودند که هنگام راه رفتن  دریا و امواجش زیر گامهایمان دیده می شد.

بعد از استراحت و برنامه نهار روی اسکله به سمت مرکزی که برای احیا ببر آماده کرده بودند رفتیم البته محیط بانان کوشا آنجا نبودند و ما با میزبانی مگس گیر خالدار و قرقاول نر(بالاخره قرقاول نر را در طبیعت دیدم) و ماده و زنبور خوار و دلیجه و مار و پرستوها مواجه شدیم .بعد از آن در مسیر برگشت در کنار کشتی بگل مانده لذت دوباره قدم زدن در ماسه ها و در آوردن خستگی کنار دریا را تجربه کردیم.راستی 3بار مینی بوسمان به ماسه نشست و این هم خاطره ای شد.

روز بسیار خوبی بود جای دوستان عزیزم خالی... چقد دلم میخواست لذت پرنده نگری را با خانم رشیدآبادی و راه رفتن روی ماسه ها را با خانم نزل آبادی و کل بازدید را با بهترین دوستانم تجربه کنم ...دوستان گرگان هم که من و میانکاله را به امتحانات فروختن عینک به امید موفقیت همه دوستان .

 با تشکر ویژه از آقای مهندس مقصودلو و آقای مهندس شیخی

/ 8 نظر / 43 بازدید
مهم نیست

ای بیمعرفت پس من چی فقط فهیم و معظم جاشون خالی بود باشه...[عصبانی][گریه]

اسماعیلی

سلام خیلی زیبا بود خوشبحالتون... مگه انتقالی گرفتین از دانشگاه گرگان؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

معظم

جای من خالی[ناراحت]

مهم نیست

نخیرم حساب نیس حالا که خودم گفتم میگی اره خداییش بهترین خاطرات دوران دانشجویی بود مخصوصا حیدری خیلی کیف داد ارشدم رتبم بر حسب انتظار اصلا خوب نبود فقط بر حسب غیر انتظار مجاز شده بودم همین

مهم نیست

مرسی عزیزم خداروشکر برایکی مهم بودم [گریه]

فهیم

سلام بیمعرفت قراربود باهم بریم میانکاله پاشدین رفتین منم نبردین تازه هادیه جونمم بردین؟پس چراهمون روز بهم نگفتی هادیم هست.راستی عصربرنگشتم خونه دیگه دیدم بچه ها زیاد اصرارمیکنن موندم[لبخند]حتماالان خواب هفت پادشاهم دیدی.بای

صیاد شیخی

سفر خیلی خوبی بود جای خیلی از بچه ها خالی بود امیدوارم بچه های سبزوار هر جا هستن موفق باشن

عاطفه

با سلام و خسته نباشی خدمت سرکار خانم رجایی از عکسهای فوق العاده قشنگتون و پشتکاری که در کارتون دارید خیلی خیلی ممنون و خسته نباشی