فرهنگ حفاظت از محیط زیست و کودکان

همانطور که اشاره شد روشهای مختلفی برای آموزش حفاظت از محیط زیست  به کودکان وجود دارد به اختصار فعالیتهای انجام شده و پیشنهادی معرفی می گردد.

1)      در نظر گرفتن برنامه های آموزشی در کتاب های طراحی شده برای کودکان و استفاده از کتاب های داستانی و آموزشی محیط زیست که در حال حاضر متاسفانه مطالب آموزشی کمی در کتاب های رسمی کودکان مهدهای کودک و مدارس مقاطع ابتدایی بچشم می خورند و تنها به اشاره به چند آیه قرآن درباره محیط زیست و معرفی منابع طبیعی بسنده شده است. بعلاوه مشارکت کودکان بعنوان همیار محیط زیست یا مامور نظافت و احترام به محیط زیست حس مسئولیت در ایشان را تقویت می کند.


2)      آشنا کردن کودکان با حیات وحش بصورت ارتباط مستقیم از طریق برپایی بازدیدهای علمی و آشنایی با زیستگاه آنها و یا کارگاه های مختلف برای تغییر ذهنیت اشتباه درباره حیات وحش بظاهر مضر

 

3)      لزوم برپایی نمایشگاه هایی با عنوان "کودک آگاه، محیط زیست پاک" که کودکان را با ابزارهای آموزشی نظیر نقاشی سفالگری و کاردستی با منابع طبیعی، حیات وحش و مبحث شکارهای غیر مجاز و آسیب هایی که انسان بر محیط زیست دارد آشنا می کند.

 دکتر مجید مخدوم در حال بازدید از نمایشگاه کودک آگاه محیط زیست پاک شهرستان سبزوار

4)      تئاتر محیط زیست برای کودک و نوجوانان: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری فرهنگسراهای مختلف قادر به برگزاری فستیوال های تئاتر کودک و نوجوان است که بدین صورت هم مخاطبان خاص خود که گروه کودک و نوجوان است را بصورت گسترده در اختیار دارد و هم با نقد و بررسی گروه های مختلف شرکت کننده در فستیوال و اجرای آن در سطح شهرهای کشور از تئاتر این پتانسیل و ابزار مهم در نهادینه کردن فرهنگ استفاده کرده است.

تئاتر گام بلند لک لک...کارگردان سید جواد رحیم زاده

دومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان مشهد.فرهنگسرای امام خمینی(ره)

در این تئاتر در فضای شاد و مفرح برای کودکان و نوجوانان مطالب محیط زیستی مانند احترام به جانداران، آشنایی با زیستگاه پرندگان و بیماری های پرندگان و مشترک با انسان و اطلاعات مفید محیط زیستی داده شد.


از ویژگی های بسیار جالب این تئاتر طراحی دکور بسیار جالب و در واقع پویای آن بود که قوانین یک تئاتر خشک و معمولی را شکسته و مورد پسند داوران و حضار بود.

به امید فعالیت بهتر فرهنگ دوستان عزیز در حیطه محیط زیست