استان گلستان در مجموع دارای ١٩٢٩٣٢ هکتار مناطق حفاظت شده است که معادل ۴۴/٩ درصد مساحت کل استان می باشد. که این مناطق شامل : پارک ملی گلستان ، تالاب های بین المللی آلاگل ، آجی گل ، الما گل و گمیشان،  منطقه حفاظت شده جهان نما ، منطقه حفاظت شده لوه ، منطقه حفاظت شده زاو بوده و در حدود ۶٧۲۶٧ هکتار از مناطق حفاظت شده استان شامل اراضی جنگلی می باشد .

منطقه حفاظت‌شده زاو

این منطقه  در مرز استان سمنان و استان گلستان و در جنوب شهر «زاو بالا» قرار دارد. این منطقه‌ای کوهستانی با بخشهای مراتع ییلاقی آن، در حد بالایی جنگل‌های خزری واقع شده‌است. از گونه‌های مهم درختی منطقه راش، ممرز، بلند مازو، توسکای ییلاقی، گلاب وحشی، گیلاس وحشی و آلوچه و از گونه‌های اصلی جانوری آن: مرال، شوکا، بز و پازن، خرس قهوه‌ای، گراز، روباه معمولی، تشی، سمور جنگلی، کبک و کبک دری می‌باشد.

منطقه حفاظت‌شده لوه

این منطقه کوهستانی و جنگلی به مساحت 3602 هکتار در سال 1378 حفاظت شده است و 2899 هکتار آن در محدوده طرح به صورت نوار باریک شمالی – جنوبی در جنوب غربی پارک ملّی گلستان قرار دارد. بادهای غربی رطوبت مناسبی را از دریای خزر به منطقه می‌رسانند.
لوه با دامنه ارتفاعی 460 تا 1850 متر، متوسط دمای 15 درجه سانتی‌گراد و بارندگی 600 میلی‌متر در سال دارای اقلیم نیمه‌مرطوب معتدل است. این منطقه نیز تقریباً در منتهی‌الیه شرقی جنگل‌های با ارزش هیرکانی واقع شده است.